Szolgáltatás marketing laptop honlap

Vízvezetékek és ivóvízellátás régen

Ivóvízhálózat a középkori Magyarországon

Falikut visegrád vár

Ivóvíz kút a visegrádi várban

A középkorban a várak és városok vízellátásának legegyszerűbb és általánosságban alkalmazott módja a gravitációs vezetékek voltak, melyek hatékonyan és optimálisan szállították az ivóvizet.

Az ilyen műszaki megoldás lényege az volt, hogy a városhoz, településhez közeli hegyek, dombok forrásainak vizét cserépcsöveken keresztül juttatták el a város közepén létesített kúthoz. A működés alapfeltétele volt, hogy a kút mélyebben feküdjön a vízforráshoz viszonyítva.

Magyarország területén a mai Szlovákiában található bányavárosokat, Bártfát, Körmöcbányát, Eperjest, Kassát, stb. már a XV. században ellátták ilyen vízvezeték hálózattal.

Kutak és vízhordók

A középkori vízvezetékek végén található kutak folyamatosan működtek, hiszen lényegében mesterséges patakok voltak, tehát vízcsatornák. Ezekből a kutakból hordták szét a vizet a város távolabbi pontjaira, eleinte kézi erővel, később szekerekkel. A középkorban a vízszállító lényegében a tűzoltók funkcióját is betöltötte.

A város közepén elhelyezett kutat lényegében mindenki használta, emellett az átutazó kereskedők, vándorok is felkeresték, hiszen állataikat meg kellett itatniuk, kulacsukat fel kellett tölteni friss vízzel, ebből következik, hogy a városi közkút a közélet központjává is vált.

Higiénia és járványok

A középkorban az ivóvíz tisztaságával, a kutak állapotával nem igazán törődtek. A nagy forgalom miatt a kutak a fertőzésforrások gócpontjai is lettek. A kutak tisztítását csak minimális, mai szóval élve fizikai tisztításnak vetették alá, fertőtlenítésre nem kerülhetett sor, hiszen nem is ismerték a csíramentesítő szereket.

Falikutak és vízcsapok

A királyok számára a falikutak és szökőkutak a luxus, a hatalom és a pompa fokmérői voltak. A királyi paloták vízellátását gótikusan díszített falikutakkal oldották meg, melyeken az aranyozott díszítés is jól megfért.

A visegrádi palota ivóvízellátását is gravitációs technológia segítségével oldották meg. A közeli hegyekből a források vizét kővályúkban vezették le, ezekből pedig cserép és facsövek ágaztak le, tovább osztva a vizet a palota különböző részeibe.

Vízvezetékek létrehozása és ivóvízellátás a történelemben régen. A középkori Magyarországon gravitációs technológia juttatta el a városok és települések központjában található kutakhoz a források ivóvizét. Néhány további téma, melyet érdemes lehet részletesen megismerni: ivóvíz kezelés, szakszerű építés, ivóvízkezelés kialakulása, kút tisztítása, ivóvíz hálózat építése, vízvezeték kezelés, várak vízellátása, magyarországi várak.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!