Kell-e biokomputer az emberiségnek?
Bio számítógép
A számítástechnika fejlődése során a gépek és az emberek hasonlósága nem véletlen. A biológia és az informatika kölcsönösen hatással van egymásra, a biológiai modellek informatikai leírása és az informatikai modellek biológiai behelyettesítése is kutatások tárgyát képzi.
A gondolkodó számítógép
A biokomputer fogalma az élő elemeket tartalmazó mesterséges számítógépet jelenti, ugyanakkor a kérdés ennél sokkal bonyolultabb, sokrétű. A számítástechnika kezdeti szakaszában az agyat tartották a legjobb számítógépnek, mára kiderült azonban, hogy a gépek és az emberi agy működése között szignifikáns különbségek vannak, melyek a működési és alkalmazási területeket jelentős mértékben behatárolják.
A mesterséges intelligencia megalkotásának problémáját a gép működési elve jelenti. A hagyományos számítógépek egyszerre csak néhány feladatot képesek végrehajtani, leegyszerűsítve feladatok láncolatát tudják egymás után elvégezni, rendkívül gyorsan. Az emberi agy ezzel szemben egy időben rengeted műveletet képes elvégezni, így a gondolkodás felépítése is eltér a számítógépes programok logikájától.
Nagy vonalakban a kvantumszámítógépek működése hasonlít az emberi agy működéséhez, azzal a különbséggel, hogy a kvantumprogramok eredménye megközelítő és sohasem pontos. Az emberi agyhoz hasonló biokomputerek létrehozásának előnyét a kutatók abban látják, hogy a fehérje alapú gépek egyszerre nagyszámú utasítást képesek elvégezni, ehhez azonban minimális energiára van szükségük. A jelenlegi ismereteink szerint a fehérje vagy DNS alapú bioszámítógép lineáris sebessége meg sem közelítheti a mai számítógépek teljesítményét.
Miért lehet jövője a bioszámítógépnek?
A számítógépek sebességét a működési frekvencia mellett a lapkákra zsúfolt tranzisztorok száma határozza meg, ami egy véges szám, jelenlegi tudásunk szerint a molekuláris nanoszámítógépeknél kisebb eszközöket nem építhetünk, a technológia fejlettségi szintje alapján ennek elérése is rendkívül hosszú időt vesz igénybe.
A bioszámítógépek esetében a molekulák, a fehérjék egymáshoz kapcsolódnak, térbeli, háromdimenziós szerkezeteket létrehozva, ahol több molekula reagálhat több molekulával.
Kvázibiológiai paradigma
A bioszámítógép és a mesterséges intelligencia valójában két teljesen különböző dolog. A biológiai anyagokból megalkotott számítógép nem feltétlenül és nem okvetlenül hasonlít vagy különbözik a mesterséges intelligenciától, a bioszámítógép nem lesz eredendően mesterséges intelligencia.
A kvázibiológiai paradigma olyan számítástechnikai rendszer kidolgozását is jelenti, mely a hagyományos számítógépektől eltérő módon, az emberi agyhoz hasonló rendszerben végzi el a számításokat, feladatokat.
Mit tud és mekkora a teljesítménye az élő számítógépnek? A bioszámítógép megoldást jelenthet a nagy teljesítményű komputerek hardvereinek gyártása során a teljesítmény korlátainak átlépésével kapcsolatban. Nem tudjuk, hogy milyen laptop szerviz. Néhány extra tartalom, melyet bárki haszonnal olvasgathat: számítástechnika szakszerűen, számítógép javítás, budapesti szerviz, laptop csere, bioszámítógép létrehozása.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: