Közelebb került a kvantumszámítógépek megalkotása
Már elcsépelt frázis, hogy a számítástechnika és a tudomány nem áll egyhelyben, most azonban úgy tűnik, hogy egy nagyobb ugrásra készül. Ausztráliában, a University of New South Wales-en közelebb kerültek a működőképes kvantumszámítógéphez. Kevésbé köztudott az a tény, hogy a kvantumszámítógép megalkotásának szinte egyetlen hátránya, hogy szinte lehetetlen a gépben lefuttatott programok eredményének kiolvasása. Tehát elvben működik a létrehozott modell, de mivel a kiszámított eredményeket nem tudjuk a kijelzőre helyezni, ezért használhatatlan. Az ausztrál tudósok most létrehoztak egy kvantum-szilícium processzort, mely állítólag nagy előrelépés a technológiában.
A silicon-28-as kvantumréteg hagyományos CMOS technológiájú processzorok gyártósorán és technológiájával készült el, a tradicionális megoldástól eltérően azonban – 274 Celsius fokon kell működnie.
A processzor moduláris elrendezésű, és elméletileg bővíthető. A hardver 4 x 20-as qbit cellákból áll. A teljes processzor 24 x 20 qbitből áll, tehát 480 qbit. Hagyományos számítógépre lefordítva, a 480 qbites kvantumszámítógép egy 2 a 480adik hatványon bites számítógépnek felel meg.
Az Ausztrál kvantumprocesszorban a qbitek csak két dimenzióban helyezkednek el, ez azért van így, hogy a technológiából eredő hamis méréseket, megjelenő hibákat elkerüljék. A működés során a qbitek egy része a hibák kiszűrését és javítását végzi, ami nagyjából az ECC memória felépítéséhez hasonlítható.
Az Ausztráliában tervezett kvantum-szilícium processzor gyártása a mai technológiával is lehetséges, némi fejlesztéssel képes lehet a DRAM memória kezelésére is, tehát a kvantumszámítógép megépítése felé jelentős lépést jelent.
A Microsoft már elkezdte a felkészülést a kvantumszámítógépek használatára, a fejlesztők számára kiadott csomagjukban kvantumszámítógép szimulátor és a programozáshoz szükséges nyelv is található.
480-qbites nagy teljesítményű és megbízható kvantumprocesszort terveztek Ausztráliában, melyet a közeljövőben használhatunk. Megtervezték a szilícium alapú kvantumprocesszort a tudósok és kutatók, mely hagyományos technológiával és gyártósoron gyártható és lehetővé teszi a számítógépek összeszerelését a már most is, jelenleg is kapható hardverrel és szervizben is javítható változatok készítését teszi lehetővé. Ha szeretnél még hasonlóan érdekes témákat böngészni, az alábbi olvasnivalókat ajánljuk: számítástechnika leírása, számítógép szerelés, szolgáltatás Budapesten, kvantumszámítógép programozása, qbit meghatározása.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: