Télikert az eresz alatt
Az eső ellen védekeznünk kell
A télikertépítés vagy teraszbeépítés során a szarufavéges vagy csüngő eresz gazdaságosabb a gerendavégesnél, mert a kötő-, fiók- vagy födémgerendákat nem kell a külső fal síkjából túlnyújtani, hanem a – rendszerint talpszelemenre ülő – szarufák lecsüngő része alkotja az ereszpárkányt. A szarufa látható részét többnyire gyalulják, esetleg meg is faragják, és mázolják vagy lakkozzák. Az ereszt felülről – a héjazat aljzatát is alkotó – gyalult, hornyolt deszkázattal zárják le.
A csüngőereszt főleg szabadon álló télikerteknél alkalmazzuk.
Csüngő szarufa esetén is kialakítható homlokdeszkás, függőlemezes párkány, oly módon, hogy szarufák végeit függőleges irányban levágjuk, homlokdeszkával takarjuk és az oldalukra szegezett, a homlokzat falazatába benyúló, élére állított deszkával képezzük ki az alsó deszkázat vázát.
A szilárd födémmel összeépített fedél szerkezetekhez többnyire ugyancsak szaruvéges párkány készül.
Oromfali párkány
Az oromfali párkány többféle is lehet.
A télikert vagy terasz szaruvéges eresz esetében a legegyszerűbb, de legkevésbé szép megoldás, ha a héjazat aljzata az oromfal elé kb. 5-15 cm-t kinyúlik és alulról gyalult deszkaborítással, oldalról gyalult oromdeszkával látjuk el.
Csüngő eresz és oromfali párkány a télikertépítésnél egy olyan pontja a gyártás és tervezés előkészítésének, melyet nem hagyhatunk figyelmen kívül. Fontos és érdekes témafelvetések: télikert, építés, fal, teraszbeépítés, párkány, eresz, deszka.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: